Kruh se uzavírá

Mnozí už z facebookových stránek či z Instagramu víte, že právě držím DETOX. Mám za sebou skoro 1/3, dneska jedu devátý den. Cílem je 28 dní! 😮 🙂 Jsem zvědavá, zda to zvládnu.. Zatím to vypadá, že bych mohla. Jím jen syrové ovoce a zeleninu a přidávám si trochu lněného či makového oleje, abych měla i zdravé tuky.

Proč to dělám?

Jak jsem už psala (tady) na facebooku – dostala jsem tip od jedné mé milé čtenářky (🙋‍♀️) na knížku Anthony William – Mystický léčitel. Poslala mi pár fotek stránek téhle knížky do zpráv. Se zájmem jsem si to přečetla a strašně moc mě to zaujalo. Dokonce tak moc, že ještě ten den jsem si knížku objednala pro sebe domů. Během jednoho dne jsem pak to nejdůležitější z knížky přečetla (s otevřenou pusou) a hned druhý den začala svůj detox. Tak silná byla moje motivace z této knížky.

Všechno do sebe zacvaklo

Aby jste mi dobře rozuměli, nejsem úplně chytlavý člověk na všechny ezoterické věci. I když jsem otevřená alternativní medicíně (díky svým zkušenostem) a mám třeba ráda astrologii a různé duševní techniky, afirmace a meditace, přesto nevěřím všemu a dost o těchto věcech přemýšlím.. Zkoumám je z různých úhlů a než se pro něco rozhodnu, potřebuji mít dostatek informací a to i odborných. Vůči některým zprávám jsem imunní a řekla bych i dost skeptická.

Přesto, nebo možná právě proto, mě Anthonyho kniha tak zaujala. Všechno, co o roztroušené skleróze a dalších autoimunitních nemocech zatím vím (a že toho není málo), se totiž v téhle knížce úžasně spojilo v jeden logický celek. Nic nepřečnívá, všechno do sebe zapadá jako dokonalé puzzle. Našla jsem chybějící dílky a už vidím celý obraz. 

Anthony v knize píše úplně novým pohledem o nemocech, které současná lékařská věda neumí vyléčit, nezná příčiny vzniku a pouze tlumí příznaky. A všechny moje osobní zkušenosti a moje poznatky, které jsem stihla mezitím nasbírat z různých zdrojů, do tohoto pohledu krásně zapadají – asi jako střípky z rozbitého skla. Akorát, že teď už vidím celý jeho rám. 

Podle něj při autoimunitních a chronických nemocech (jako je třeba roztroušená skleróza, revmatoidní artritida, nemoci štítné žlázy, diabetes, fibromyalgie, lymská nemoc, lupus, celiakie,..) tělo nenapadá samo sebe, jak se všeobecně tvrdí. Příčina je jinde. Viníky jsou patogeny, viry Epstein-Barrové (dále jen EBV). Proto se také nedaří tyto nemoci vyléčit klasickou lékařskou cestou.

Nesmíte se ze svého onemocnění vinit. Nemoc není nic, co byste potřebovali okázale manifestovat nebo co jste si přivolali. Není vaší chybou. Rozhodně si nezasloužíte, abyste se cítili špatně. Máte právo se uzdravit. (Anthony William)

Už nemusíme tápat, ale začít konečně přesně mířit 🙂

Příčinou vzniku roztroušené sklerózy podle Anthonyho je tedy nákaza viry Epstein – Barrové (EBV). EBV je asi 60 druhů a ty nejagresivnější souvisí právě s RS. Napadají myelinový obal nervových vláken a způsobují to, co všichni my s RS moc dobře známe. Dobrá zpráva ale je, že pokud tedy známe příčinu, můžeme cíleně „zamakat“ na tom, abychom se jí zbavili.

Co je to EBV a jak funguje?

Na začátku je třeba říct, že většina populace nějaké druhy EBV v sobě nosí. Přenáší se z matky na dítě, krví, tělesnými tekutinami,.. Jelikož ale existuje 60 druhů EBV, je pro nás podstatné, který kmen EBV v sobě máme. Ty nejstarší jsou téměř neškodné, ty co způsobují např. RS jsou ty nejagresivnější. Nákaza EBV prochází čtyřmi stádii.

 • 1.stadium – virus se dostane do organismu a vyčkává na jakékoli oslabení, aby se pak mohl projevit.
 • 2. stadium – při oslabení těla se projeví v podobě mononukleózy. Někdy si toho ani nemusíme být vědomi, že jsme toto prodělali, můžeme si myslet, že šlo třeba o silnější chřipku. Přesto EBV ale v sobě již máme. V tomto stádiu se EBV usídlí buď v játrech nebo ve slezině.
 • 3. stadium – EBV se uhnízdí v játře či slezině a není aktivní v krvi, uniká tak pozornosti, je v klidovém stavu. Pokud ale máme agresivní druh, zhorší a zpomalí se činnost jater, máme žloutenku typu C (je možno zjistit z krve i zpětně, u mě třeba byly zvýšené protilátky v krvi objeveny během prvního těhotenství a o žádné žloutence jsem během života neměla nejmenší tušení). Díky špatné činnosti jater špatně trávíme a nedostatečně vstřebáváme živiny. Vzniká přecitlivělost na některé potraviny.. Virus vyčkává a když se objeví výraznější oslabení organismu (přepracování, emoční stresy, nehody, hormonální zvraty), začne vylučovat neurotoxin, který zatížený organismus ještě více přetíží. Aktivuje se imunita, ale tělo neví odkud pochází toxiny, proto není schopno EBV zničit. V této době se objevuje např. Lupus či nemoci štítné žlázy. EBV nyní opouští játru/slezinu a stěhuje se např. do zmíněné štítné žlázy. (V roce 2010 jsem byla na operaci žlučníku a mé tělo bylo potom hodně oslabené. Během rekonvalescence po pár týdnech jsem si na krku objevila malou strumu a cítila se hodně špatně – endokrinolog mi diagnostikoval hyperfunkci štítné žlázy. Brala jsem několik let léky na zpomalení šž.) Tělo se dále oslabuje novými nemocemi a virus sílí, aby mohl zaútočit na svůj konečný cíl – nervovou soustavu.
 • 4.stadium – tělo už je z předchozího stadia dostatečně oslabeno a pokud se nyní objeví další vypětí, větší stres, přepracování, nějaké trauma (např. duševní spouštěče nemocí, partnerské či rodinné problémy, porod,..), EBV začne způsobovat různé příznaky jako např. bušení srdce, bolesti svalů či neuralgie, velká únava,.. Virus způsobil zánět nervové tkáně, ty začnou vypouštět „poplašný“hormon a EBV se přilepí na poškozené nervy, vzniká virový zánět. Projevuje se bolestmi kloubů, svalů, zad, mravenčením, dřevěněním rukou či nohou, migrénami, únavou, závratěmi, nespavostí, nočním pocením.. Každý jste určitě sám na sobě mnohé z nich zažili, stejně jako já.. V tomto období bývá diagnostikována fibromyalgie, chronický únavový syndrom, revmatoidní artritida, projevy menopauzy (také způsobeno EBV), hučení v uších, závratě, vertigo.. Nebo právě roztroušená skleróza.

Související obrázek

Čtvrté stadium zní každopádně docela děsivě. Myslím, že v mnohém jste se také našli, stejně jako já.. Není třeba se ale bát 😉 Anthony ve své knize popisuje i souhrn opatření, jak se uzdravit, posílit imunitní systém a vrátit se do normálního stavu.. 

Revoluce v mém pohledu na věc

Tyto fakta z knížky mi popravdě obrátily pohled na nemoci (a hlavně RS) doslova vzhůru nohama. A konečně to do sebe zapadá. Konečně vidím, proč Swankova dieta při RS zabírá – omezení nasycených tuků a další dietní úpravy oslabují viry EBV a posilují tělo, EBV tedy není příliš aktivní a nemoc spí.

Taky už chápu, proč je při Swankově dietě tolik důležité odpočívat a omezit stres, proč tohle tolik pomáhá. Už vím, proč někteří lidé v mezinárodní fb skupině Swankovy diety píší o tom, že se jim při větším stresu či nedostatečném odpočívání objevila ataka, ačkoli jedli podle diety. V jejich těle totiž EB viry byly dlouhodobě ukryté, jen vyčkávaly a při oslabení organismu (stres, přepracování, nějaké trauma či krize,..) se mohly naplno projevit a vznikla ataka.

Tento nový vhled na chronické a autoimunitní nemoci jsem opravdu nečekala a pokud by to do sebe tak dokonale nezapadalo, asi bych tomu na první poslech ani nevěřila. Ale ono to do sebe zapadá, a jak! Naprosto nečekaným způsobem a naprosto dokonale. Proto tomu věřím.

Jak se lze tedy vyléčit?

Délka doby léčení je individuální a obvykle prý trvá od 3 do 18 měsíců. Je potřeba dodržovat pokyny, jíst vybrané léčivé potraviny a vyhýbat se některým potravinám.

Léčivé potraviny (třeba každý den sníst aspoň 3 z nich) – borůvky, řapíkatý celer, klíčky, chřest, špenát, koriandr, petržel, česnek, zázvor, maliny, listový salát, papája, meruňky, granátové jablko, grep, kapusta, batáty, okurky, fenykl

Léčivé bylinky a doplňky – Vilcacora, koloidní stříbro, zinek, vit. B12, lékořice, meduňka, selen, řasa Dulse, L-lysin, Spirulina, kopřiva, černý bez, jetel, badyán, kurkuma

Související obrázek

Důležitá věc – klasická chemická léčba RS potlačuje imunitu těla a je tedy více než jasné, že působí přesně opačně než potřebujeme a naopak EBV ještě pomáhá v jeho „práci“.

Anthony ve své knize píše ještě o další podpoře léčení RS – jako první bod zmiňuje Omega3 rostlinného původu. Podobnost se Swankovou dietou je čistě náhodná? 🙂 Tohle je možná ten pravý důvod, proč Swankova dieta funguje.. Také se zde zmiňuje o L-glutaminu, Korálovci ježatém (Hericium), ALA (alfa-lipoové kyselině), Monolaurinu, Kurkuminu a mladém ječmenu v prášku, které taky příznivě ovlivňují vyléčení roztroušené sklerózy.

Co je naopak nevhodné? – kukuřice, sója (max. občas tofu či tempeh), bílý cukr, vejce (opět podobnost se Swankovou dietou 😉 ), mléčné výrobky (Swank!), vepřové maso (také ve Swankově dietě..), chované ryby (např. Pangasius), lepek, glutamáty, příchutě a dochucovadla, umělá sladidla

Výsledek obrázku pro detox

Na konci knihy píše Anthony ještě o jedné věci a tou je čtyřtýdenní léčebný detox, který právě držím.

Léčebný stravovací plán, který si představíme v této kapitole, hory přenáší. Je pro tělo restartem. Změní Vám život. Jedná se o úplný restart. Vaše tělo je připraveno uzdravit se.  (Anthony William)

Délka detoxu je 4 týdny (28 dní) a v tomto období je třeba jíst jen syrové ovoce a zeleninu. Je potřeba také hodně pít (vodu, bylinkové čaje). Tělo se dokonale pročistí a bude bohatě zásobeno živinami. Jelikož organismus během detoxu nebude zatížen trávením a zpracováním těžkých tuků, bílkovin a dalších látek, zbude mu spousta času na sebeobnovu na buněčné úrovni.

Jak postupuji při detoxu já?

 • ráno nalačno vypiju džus z řapíkatého celeru (rozmixovaný s vodou)
 • poté si na snídani připravuji smoothie koktejl, jeho skladbu střídám (různé ovoce, borůvky, červená řepa, pomeranč, jablko, banán,..)
 • dopolední svačina – nějaké ovoce či zelenina, dle chuti
 • na oběd si dělám saláty (základem je listová zelenina – ledový salát, špenát, polníček, rané zelí,..), k tomu třeba rajčata, papriku, okurku, ředkvičky, cibuli, jarní cibulku,medvědí česnek, půlka avokáda, trocha soli a pepře
 • odpoledne většinou nějaké ovoce – jablka, hrušky, meloun,… nebo smoothie koktejl
 • večeře opět salát
 • během dne piju vodu, kurkumové kakao (kurkuma, pepř, kakao), bylinkové čaje (kopřiva, jetel, jitrocel, zázvor, meduňka,..)
 • do jídel si občas přidám trochu lněného či makového oleje jako zdroj zdravých tuků a občas přidám do salátu avokádo
 • pořídila jsem si mnohé doplňky stravy a bylinky podle Anthonyho a pravidelně si je dávám

Hlad ani chutě moc nemám, rozhodně se to dá vydržet. Překvapivě to jde docela snadno. Cílem není hladovět a díky ovoci ani moje chuťové pohárky příliš netrpí. Samozřejmě nejsem masochista a neprohlížím si fotky jídel a i v televizi preventivně přepínám, když se objeví pořad s jídlem 😀 Jinak ale funguju normálně, chystám zbytku rodiny jídla a pro sebe „detoxovou“ stravu. Zhubla jsem zatím asi dvě kila (aktuálně mám 54,5kg při výšce 169cm) a doufám, že dál už to moc klesat nebude, už nechci moc hubnout.. Ale za možnost uzdravení mi i tohle zhubnutí opravdu stojí ♥ Přibrat se dá vždycky 😀

Děkuji, že jste dočetli až sem a držte mi palce ať to zvládnu dotáhnout až do konce! 🙂

PS. Mám v plánu po dokončení detoxu popsat detailně jeho průběh, jídelníček a moje zkušenosti do nového eBooku, tak koho tohle téma zaujalo, těšte se! pa

Navzdory diagnóze roztroušené sklerózy jsem našla cestu k jejímu vyléčení pomocí alternativních metod. Otestovala jsem sama na sobě jejich sílu a teď toto vědění předávám dál. Jsem žena, maminka tří dětí, podnikatelka na rodičovské dovolené, optimistka, akční člověk plný energie a nadšenec do alternativní medicíny a zdravého stravování. Můj příběh si přečtěte zde >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.